چطور تصاویر غروب را در فتوشاپ زیباتر کنیم؟ (آموزش تصویری)

بازدیدها: 182

اگر یک تصویر از منظره غروب آفتاب دارید و می خواهید به صورت حرفه ای روی آن کار کنید، نرم افزار فتوشاپ احتمالا بهترین گزینه است. در این مطلب به صورت ساده این موضوع را می آموزید.

مرحله ۱: یک لایه تنظیم Gradient Map اضافه کنید

تصویری که اخیراً در Photoshop باز شده است ، را نه تنها در پنجره سند بلکه در پنل لایه ها نیز می بینیم. لایه Background ، در حال حاضر تنها لایه در سند است:

The Layers panel in Photoshop showing the sunset photo on the Background layer

پانل لایه ها عکس غروب خورشید را در لایه Background نشان می دهد.

برای تقویت رنگها در غروب آفتاب ، از تنظیم تصویر Gradient Map استفاده خواهیم کرد. اما اعمال تنظیم مستقیم بر روی تصویر باعث تغییر دائمی در عکس اصلی خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد تغییرات دائمی ، ما از Gradient Map به عنوان یک لایه تنظیم استفاده می کنیم. بر روی نماد New Fill یا Adjustment Layer در پایین پنل Layers کلیک کنید:

Clicking the New Fill or Adjustment Layer icon in the Layers panel.

روی نماد New Fill یا Adjustment Layer کلیک کنید.

این لیستی از لایه های Fill و Adjustment فتوشاپ را باز می کند. Gradient Map را از لیست انتخاب کنید

Choosing a Gradient Map adjustment layer.

انتخاب یک لایه Gradient Map.

اگر دوباره به پنل Layers نگاهی بیندازیم ، می بینیم که لایه جدید تنظیم Gradient Map با نام ” Gradient Map1 ” که در بالای تصویر روی لایه Background قرار گرفته است ، می بینیم. از آنجا که لایه تنظیم جدا از خود تصویر است ، هر کاری که ما با Gradient Map انجام دهیم دائمی نخواهد بود و عکس اصلی همیشه ایمن خواهد بود:

The Layers panel now showing the Gradient Map adjustment layer.

پنل لایه ها لایه تنظیم Gradient Map را نشان می دهد.

چگونه تنظیم Gradient Map کار می کند

تنظیم Gradient Map فتوشاپ از آنچه انجام می دهد نام خود را می گیرد و این امکان را به ما می دهد که رنگ های مختلف را با مقادیر مختلف تونالیته یا را به تصویر اختصاص دهیم. به عنوان مثال ، می توانیم از یک Gradient Map استفاده کنیم تا یک رنگ را به مناطق تاریک تر (سایه ها) و رنگ دیگر به مناطق سبک تر (برجسته) اختصاص دهیم. یا ما می توانیم یک گام بیشتر پیش برویم و یک رنگ سوم را بین آن دو رنگ بکشیم. در حقیقت ، اگر می خواستیم ، می توانستیم کل محدوده یک تصویر را به رنگین کمان رنگ ها تبدیل کنیم! و از آنجا که ما با Gradient Map کار می کنیم ، فتوشاپ بین رنگهایی که انتخاب کرده ایم امرزهای نرم و نامعلوم ایجاد می کند.

به طور پیش فرض ، Gradient Map از رنگهای پیش زمینه و پس زمینه فعلی شما به عنوان طیف رنگ ها استفاده می کند. اگر رنگ های پیش زمینه و زمینه شما به صورت پیش فرض تنظیم شده است ، رنگ سیاه و سفید پس زمینه و پیش زمینه خواهد بود. این تقریباً خلاف آنچه برای غروب خورشید می خواهیم می باشد ، بنابراین خواهیم دید که چگونه در یک لحظه می توان طیف رنگ ها را ویرایش کرد:

The image with the default Foreground to Background gradient map aplied.

این تصویر با طیف پیش فرض سیاه و سفید تنظیم شده است.

مرحله ۲ بر روی نوار پیش نمایش کلیک کنید تا Gradient را ویرایش کنید

گزینه های لایه تنظیم گرافیک Gradient در پانل Properties فتوشاپ یافت می شود. نوار پیش نمایش افقی ما رنگ های طیف فعلی را نشان می دهد. برای ویرایش رنگ، روی نوار پیش نمایش کلیک کنید

Clicking on the gradient preview bar in the Properties panel

کلیک بر روی نوار پیش نمایش gradient در پانل Properties

مرحله ۳: رنگ gradient را در سمت چپ به قرمز تغییر دهید

با کلیک بر روی نوار پیش نمایش ، Gradient Editor را باز می کنید. در نیمه پایانی Gradient Editor نوار پیش نمایش gradient بزرگتر وجود دارد. در زیر هر طرف از نوار پیش نمایش ، یک مربع کوچک با فلش در بالای آن قرار دارد. به این حالت پله رنگ گفته می شود. ما از این ایستگاه های رنگی برای ویرایش رنگ های gradient استفاده می کنیم. بیایید با ویرایش رنگ در سمت چپ شروع کنیم. این رنگی است که به تاریک ترین تون های تصویر اعمال می شود.

Editing the color on the left of the gradient in the Gradient Editor.

دوبار کلیک بر روی رنگ سیاه.

این گزینه Photoshop’s Color Picker را باز می کند که در آن می توان رنگ متفاوتی را انتخاب کرد. اگر می خواهید از همان سایه قرمزی که من استفاده می کنم استفاده کنید ، قرمز روشن و اشباع را انتخاب کنید. به دنبال پیدا کردن مقادیر R ، G و B در مرکز پایین Color Picker باشید. “R” مخفف Red است ، “G” برای Green و “B” برای Blue است. مقدار R را بر روی ۲۴۰ ، مقدار G را به ۱۵ و مقدار B را نیز برابر با ۱۵ قرار دهید. هنگامی که تمام شد برای بستن انتخاب رنگ ، OK را کلیک کنید:

Choosing red for the left side of the gradient.

انتخاب رنگ قرمز روشن از صفحه انتخاب رنگ.

ما هنوز باید بالاترین طیف رنگ را نیز تغییر دهیم ، بنابراین هنوز ویرایشگر Gradient را نبندید. اگر به تصویر خود نگاه کنیم ، می بینیم که رنگ های تیره تر اکنون به عنوان سایه های مختلف به جای رنگ سیاه قرمز ظاهر می شوند. ممکن است فکر کنید که قرمز روشن گزینه ای عجیب و غریب برای تاریک ترین رنگ های تصویر است. اما نگران نباشید ، وقتی مقداری تنظیم لایه Gradient Map را تغییر دهیم ، به زیبایی تیره می شود:

The image after changing black in the gradient to red.

تصویر پس تغییر تاریک ترین رنگ به رنگ قرمز.

مرحله ۴ رنگ Gradient را در سمت راست به زرد تغییر دهید

حال ، بیائید طیف بالای رنگ را به زرد تغییر دهیم. فعلا در Gradient Editor ، رنگ سفید انتخاب شده است. در قسمت زیر سمت راست Gradient کلیک کنید

Double-clicking on the white color stop in the Gradient Editor

بر روی علامت نشان دهنده رنگ سفید ، دوبار کلیک کنید.

برای بار دیگر گزینه Color Picker باز می شود. برای استفاده از همان سایه ای از زردی که من استفاده می کنم ،این بار زرد روشن و اشباع را انتخاب کنید. مقدار R را روی ۲۴۵ ، مقدار G را روی ۲۲۰ و مقدار B را ۱۰ قرار دهید. در پایان کار برای بستن Color Picker روی OK کلیک کنید.

Choosing yellow for the right side of the gradient.

انتخاب زرد برای سمت راست gradient

اگر در نوار پیش نمایش ویرایشگر gradient نگاه کنیم ، می بینیم که اکنون یک gradient داریم که از قرمز در سمت چپ به زرد در سمت راست منتقل می شود. و از آنجا که فتوشاپ این دو رنگ را با هم مخلوط می کند ، ما همچنین یک رنگ نارنجی زیبا در میانه ها داریم

The Gradient Editor showing the new red to yellow gradient.

gradient جدید قرمز به زرد با رنگ نارنجی در وسط

ما در حال ویرایش gradient هستیم ، بنابراین برای بستن ویرایشگر gradient روی OK کلیک کنید. تصویر من در این مرحله ، با تغییر تاریک ترین رنگ ها به رنگ قرمز ، سبک ترین تون های رنگ به رنگ زرد ، و میانه ها به رنگ نارنجی نمایش داده می شود. البته رنگ ها به شکلی که باید باشد با عکس ترکیب نمی شوند ، بنابراین ما آن را در مرحله بعد اصلاح خواهیم کرد.

The image mapped to the red, orange and yellow gradient.

تصویری که با gradient قرمز ، نارنجی و زرد ترسیم شده است.

مرحله ۵ تغییر حالت ترکیبی از Gradient Map به Overlay

تمام کاری که اکنون باید انجام دهیم اینست که رنگهای gradient را با عکس مخلوط کنید. ما می توانیم این کار را با تغییر حالت ترکیب لایه تنظیم Gradient Map انجام دهیم. گزینه Blend Mode را در سمت چپ بالای پانل Layers پیدا خواهید کرد. به طور پیش فرض ، حالت ترکیب بر روی Normal تنظیم شده است. بر روی کلمه ” Normal ” کلیک کنید و حالت ترکیب را به Overlay تغییر دهید

Changing the blend mode of the Gradient Map adjustment layer to Overlay

تغییر حالت ترکیبی لایه تنظیم Gradient Map به Overlay

حالت ترکیبی فتوشاپ باعث افزایش کنتراست کلی در یک تصویر می شود و باعث می شود مناطق نوری، کم نور تر و تاریک تر شود. همچنین اشباع رنگ را افزایش می دهد. بعد از تغییر حالت ترکیب به Overlay ، قرمزها ، نارنج ها و زردهای موجود در gradient اکنون به طور طبیعی تر با عکس ترکیب می شوند. قرمزها اکنون بسیار تاریک تر هستند ، زردها بسیار سبک تر هستند ، و یک نارنجی اشباع عمیق مناطقی را که بین آن قرار دارد گرم می کند.

The image after changing the blend mode of the Gradient Map layer to Overlay.

تصویر پس از تغییر حالت ترکیبی از لایه Gradient Map به Overlay

مرحله ۶: Opacity of the Gradient Map Layer را کم کنید

تنها مشکلی که باقی مانده این است که رنگ های gradient خیلی شدید به نظر می رسند. بگذارید شدت آنها را کم کنیم تا عکس بیشتر شبیه غروب آفتاب باشد و کمتر شبیه به پایان جهان باشد. تمام کاری که ما باید انجام دهیم کاهش میزان تیرگی لایه تنظیم Gradient Map است. گزینه Opacity را در سمت راست بالای پنل Layers ، مستقیماً در کنار گزینه Blend Mode پیدا خواهید کرد. برای یافتن تنظیماتی که بهترین شکل ممکن باشد ، میزان تیرگی یا opacity را کم کنید. من آن را تا ۵۰٪ کاهش می دهم.

Lowering the opacity of the adjustment layer.

کاهش تیرگی لایه تنظیم.

قبل و بعد

کار ما تمام شد! برای مقایسه نسخه پیشرفته غروب خورشید خود با عکس اصلی ، با کلیک بر روی آیکن visibility در پانل Layers ، لایه تنظیم Gradient Map را خاموش کنید.

Clicking the visibility icon for the Gradient Map adjustment layer.

کلیک بر روی نماد قابلیت مشاهده برای لایه تنظیم.

با خاموش شدن لایه تنظیم ، جلوه های Gradient Map پنهان شده و عکس اصلی دوباره ظاهر می شود:

The original sunset photo for comparison

عکس اصلی غروب خورشید با رنگ های کسل کننده و خاموش آن.

برای مشاهده نسخه تغییر داده خود ، با کلیک کردن یک بار دیگر بر روی آیکن نمایش آن (جعبه خالی که در آن قسمت چشم وجود دارد) لایه تنظیم Gradient Map را دوباره روشن کنید. و در اینجا ، پس از کم کردن تیرگی برای کاهش شدت رنگ ها ، نتیجه نهایی “غروب خورشید طلایی” را ببینید.

The final enhanced sunset effect in Photoshop

عکس غروب پس از تغییرات

admin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آموزش گام به گام و تصویری A تا Z ابزارهای اولیه کورل دراو

چ مه 13 , 2020
بازدیدها: 182 جعبه ابزار و میانبرهای (Docker) نرم افزار کورل دراو، مملو از ابزار، امکانات و تنظیمات کاربردی است که ممکن است برایتان جدید و یا مثل کف دست آشنا باشند. این فهرست با معرفی A تا Z بیشتر ابزارها، میانبرها و دستورات برنامه، به شما نشان خواهد داد کورل […]

مدیر سایت

iman ik

ما عاشق وردپرس هستیم و برای گسترش وردپرس بین فارسی زبانان سراسر دنیا، از سال ۱۳۹۰، فعالیت خود را به‌طور جدی آغاز نمودیم و همواره برای افزایش یادگیری همزبان های عزیزمان در سراسر دنیا، برنامه های آموزشی و محصولات ویژه آماده می‌‌نماییم.

دسترسی سریع